Zvukovi u viličnom zglobu – bezazleni ili znak upozorenja?

Ponekad čujete škljocanje ili preskakanje kada otvarate usta, žvačete ili zijevate? Možda vam se vilica nekad i “zaključa”, pa teško otvorite usta? Iako mnogi ignorišu ove simptome, oni mogu biti rani znakovi temporomandibularnih poremećaja (TMP).

Šta su temporomandibularni poremećaji?

TMP obuhvataju probleme u zglobu koji spaja donju vilicu s lobanjom, kao i u okolnim mišićima i ligamentima. Zglob je izuzetno složen, a poremećaji u njegovom funkcionisanju mogu izazvati bol, šumove, ograničeno otvaranje usta, pa čak i bolove u vratu, ušima i glavobolje.

Najčešći simptomi TMP-a:
  • Škljocanje, pucketanje ili preskakanje u zglobu

  • Bol u području zgloba, obraza ili uha

  • Otežano otvaranje ili zatvaranje usta

  • Umor i napetost u žvačnim mišićima

  • Tinitus (zujanje u ušima)

Da li je škljocanje uvijek razlog za brigu?

Ne mora značiti da imate ozbiljan problem, ali stalni ili učestali zvukovi, posebno ako ih prati bol ili nelagoda, zaslužuju pažnju stručnjaka. Rana dijagnostika je ključna kako bi se spriječilo pogoršanje stanja i komplikacije koje često zahtijevaju dugotrajnu terapiju.

Šta učiniti ako sumnjate na TMP?

Prvi korak je stručna dijagnostika, koja u ordinaciji „Demirović“ uključuje detaljan klinički pregled, funkcionalnu analizu zgloba, kao i 2D snimke viličnog zgloba. Nakon toga, izrađuje se individualni terapijski plan koji može uključivati okluzalne udlage, miofunkcionalne vježbe ili ortodontsku terapiju.